top of page

Banyule Staff

Principal: Natalie Shanahan

Assistant Principal: Sam Fleming

Assistant Principal: Claire Johnston

Administration Team: Betty Horan (Business Manager), Kathy Ralph (Admin Assistant), Lisa Cooney (Admin Assistant), Anand Ramakrishan (Technician), Philips Abraham (Technician), Rebecca Jowett (First Aid),  Anthony McCulloch (Buildings and Grounds)

Teaching Communities

Prep Community: Nadia Amor (PLC Leader), Mikayla Alderson, Ashleigh Mefflin and Zoe Pannam.

Grade 1 Community: Nicole Batchelder (PLC Leader), Tara Yin, Brooke Scrivano, Trent Miles, and Vanessa Bennett.

Grade 2 Community: Edward Smith (PLC Leader), Belinda Boreham, Warren Gray, Lauren Pavia and Serafina Samgati-Basile.

Grade 3 Community: Rachel Burgess (PLC Leader), Daniel Johnson, Jane Place, Matt Tanswell

Year 4 Community: Santhy Olowoniyi (PLC Leader), Katela Chrisanthopoulos, Ria Schnittler, Sarah Nedelkos, Mandy Ferris and Cristina Galceran.

Year 5 Community: Karen Burke (PLC Leader), Chelsea Nickson, Sam Doody, Alisha Spiteri, Bree Klein.

Grade 6 Community:  Simon Nolan (PLC Leader), Elizabeth Hondromatidis, Jeanene Margiolakis, and Dora Greig.

Leading Teacher: Fiona Catton

Learning Specialists: Jessica Ray and Jeanene Margiolakis

Disability Inclusion Coordinator: Jayden Stapelton

Specialist Teachers

Art:  Renee Rawlinson (3 - 6)

STEAM: Sarah Nedelkos (P-2)

LOTE: Emma Fang (P-2), Liangzhe Xu (3-6)

Performing Arts:  Stephanie Daniel (3-6) and Kirsty Blacker (P-2)

PE/Sport:  Luke Nedelkos (3-6) and Danni Christofis (P-2)

Student Wellbeing: Ashleigh Mefflin

High Ability Programs Leader: Trent Miles

Data Manager: Ria Schnittler

Digital Technologies: Matt Tanswell

Student Support Team: Mara Stevenson (Leader), Ruth Stephens, Pina Brancolino (EAL), Josh Horan (Wellbeing Officer)

Education Inclusion Specialist: Rebecca Ball

Support Staff:  Erin Jorgenson, Fleur Bennett-Smith, Olivia Drljo, Maddison Penson, Christie Buswell.

Peaceful Kids: Jane Place

Tutors: Courtney Hicks

bottom of page